Strona główna Poleć znajomemu Mapa strony
Szukaj: W:
Strona główna Emerytura IKE, IKZE
 
IKE, IKZE
IKE, IKZE
Indywidualne Konta Zaopatrzenia Emerytalnego

Od 2012 r. będzie można odkładać na emeryturę, jednocześnie oszczędzając na podatku.
Każdy, kto ukończył 16 lat, będzie mógł wpłacać pieniądze na IKZE: musi tylko podpisać umowę z instytucją oferującą tego rodzaju usługi. Może to być m. in. zakład ubezpieczeń, fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny czy bank. 
Limit wpłat w ciągu roku na IKZE wynosi 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (30-krotność średniej płacy, w br. - 100 770 zł). Kwoty wpłacone na IKZE będzie można odpisać w rocznym rozliczeniu podatkowym (PIT). Mogłoby się wydawać, że IKZE będą przez to atrakcyjne, gdyby nie jeden szczegół - otóż, oszczędzając na takich kontach nie zapłacimy podatku "na wejściu" (zmniejszymy coroczny dochód do opodatkowania wykazywany w PIT), ale podatek zapłacimy "na wyjściu" (po latach, gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze z IKZE). Nie będzie to podatek od zysków z oszczędności (podatek Belki), lecz podatek dochodowy płacony według obowiązujących w przyszłości stawek.

Zaletą IKE (obecnego rozwiązania) jest zwolnienie z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Taką możliwość uzyskuje się w chwili ukończenia 60 roku życia, pod warunkiem, że wcześniej, w minimum pięciu latach kalendarzowych, dokonywane były jakiekolwiek wpłaty.

Pieniądze zgromadzone na IKZE będzie można wypłacać w przypadku kobiet po osiągnięciu 60. roku życia, a w przypadku mężczyzn po ukończeniu 65 lat.

Które rozwiazanie jest korzystniejsze………odpowiedź jest banalna zawarta w znanym porzekadle:„ jak nie kijem go to pałką”

Popularność IKE jest znikoma, wiele instytucji finansowych wycofało się z ich prowadzenia, chyba podobnie będzie z IKZE – ale oszczędzać na emeryture po prostu trzeba.

Na razie nie mamy dla naszych klientów gotowych rozwiązań, ponieważ do UKNF nie trafiły jeszcze żadne wnioski instytucji finansowych o utworzenie produktów IKZE – najbardziej zainteresowane są Powszechne Towarzystwa Emerytalne (zarządzające funduszami II-filarowymi), którym znaczną część biznesu ograniczyła nowelizacja ustawy emerytalnej.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Clara Pacta 2010
ul. Przyjaźni 36, 20-314 Lublin
Projekt i wykonanie SNI