Strona główna Poleć znajomemu Mapa strony
Szukaj: W:
Strona główna Inwestycje Emerytura
 
IKE, IKZE
Emerytura
System emerytalny to coś co dotyczy każdego z nas, warto więc znaleźć trochę czasu, aby powziąć w tej sprawie świadome i właściwe decyzje oraz od czasu do czasu je weryfikować.

System emerytalny w Polsce po reformie, która weszła w życie w roku 1999 opiera się na trzech  filarach, z których każdy charakteryzuje się innymi cechami.

I Filar – Obowiązkowy, powszechny, administrowany przez ZUS

Pracodawca odprowadza składki, które ZUS rejestruje na indywidualnych kontach - składki budują tzw. kapitał bazowy. rewaloryzowany decyzją administarcyjną . To podstawa Twojej przyszłej emerytury.

II Filar – Otwarte Fundusze Emerytalne zarządzane przez PTE


Obowiązkowy, powszechny, kapitałowy, zarządzany przez prywatne podmioty (pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego).

Obowiązek przystąpienia do OFE dotyczy wszystkich objętych ubezpieczeniem społecznym (pracujących), urodzonych po 31 grudnia 1968 r. Osoby rozpoczynające pracę mają obowiązek wybrać fundusz emerytalny, jeśli tego nie zrobią ZUS dwa razy w roku organizuje dla nich losowanie: 10 stycznia i 10 lipca.

Po dwóch latach uczestnictwa w danym OFE, każdy ubezpieczony ma prawo bezpłatnej zmiany OFE. Właściwie nadal nie do końca rozstrzygnięty jest problem, jakie instytucje będą wypłacały renty kapitałowe ze środków zgromadzonych w OFE.

III Filar - Dobrowolna, dodatkowa, każda indywidualna aktywność inwestycyjna mająca na celu gromadzenie kapitału na cele emerytalne.

Rynek  stawia do dyspozycji wiele różnorodnych instrumentów i produktów – my jednak polecamy produkty ubezpieczeniowe, specjalnie dedykowane na ten cel, najprostsze w obsłudze. Wybór polisy na życie w formie portfela ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (de facto inwestycyjnych) daje szereg korzyści:

   1. korzyści prawno-podatkowe:
  • odroczenie i reinwestycja podatku od zysków kapitałowych
  • zgromadzony kapitał nie wchodzi do masy spadkowej (jeśli wyznaczy się uposażonych)
   2. łatwość dywersyfikacji ryzyka inwestycji na poziomie: rodzaju papierów wartościowych, rynków geograficznych, branż etc…

   3. ułatwia zmianę strategii inwestycyjnej (np. zmiany można dokonać w ciągu 2 dni wykonując jedną operację konwersji)

   4. narzuca dyscyplinę składkową, a cel jest przecież niezwykle ważny

Zostań naszym klientem jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszy dla siebie dobrowolny program emerytalny
Wszystkie prawa zastrzeżone. Clara Pacta 2010
ul. Przyjaźni 36, 20-314 Lublin
Projekt i wykonanie SNI